Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Gry beta i cały czas rozwijające się
#1
Pewnie każdy z was grał w jakąś grę beta (wersja bądź beta test) bądź rozwijającą się, czyli że gra niby powstała ale cały czas powstają uaktualnienia co coraz wyższych wersji. Najlepszym przykładem jest minecraft który był zarówno grą beta i był w tedy sprzedawany a nawet jako alfa Język (jak się nie mylę), a teraz jest sprzedawany jako już wydana gra ale cały czas dostaje nowe uaktualnienia czyli 1.0.0 zmienia się na np 1.0.5, 1.1.0, 1.1.3 itd (nr są wymyślone).

Czy takie rozwiązania mają sens ?

I tak i nie.

Najpierw omówmy beta test. Z punktu widzenia twórców otwarte bądź zamknięte beta test powinny im ułatwić wyłapanie wszelakich błędów czy to w mechanice gry, wyglądzie postacie, dialogu itp. Ale często dzieje się rzecz dziwna szczególnie przy otwartych beta testach, bo nagle ludzie zaczynają pisać że ta gra jest nie dopracowana, co to ma być itd. Tego właśnie nie do końca rozumiem ludzie są uświadamiani że mają styczność z wersją beta przez wszelakie dopiski beta w logu czy na stronie z informacjami, ale mimo to narzekają jak by to była finalna wersja. Nie wiem nie rozumieją że na niektóre rzeczy trzeba w tedy przymrużyć oko, albo zgłosić błąd. Może uważają że jak dostali "coś" to musi być zawsze dopracowane bo jak mogą zagrać najczęściej za darmo i pomóc w tworzeniu danej gry to i tak są nie zadowoleni bo jest pełno "ale". I potem taki Kowalski szuka informacji o danej grze bo chce kupić i tu znajduje same negatywne opinie które w głównej mierze mogą być opiniami po beta testach. To może dlatego tylko niektóre gry mają beta testy i nie zawsze otwarte.

Teraz gry wydawane w wersjach beta do sprzedaży i rozwijające się po premierze. Dzięki takiemu systemowi twórca gry może dzięki ilości sprzedanych kopi już w fazie beta wstępnie szacować popularność/popyt, ale również otrzymuje środki finansowe za które może np wykupić inne oprogramowanie do tworzenia gier, zatrudnić kogoś do pomocy, czy zapłacić rachunki lub kupić chleb Język. A z punktu widzenia gracza nie mamy do czynienia z grą którą znamy na pamięć bo nic się nie zmieniło w mechanice rozgrywki, wyglądzie, ale z drugiej jednak strony wyuczyliśmy się danej mechaniki gry i będziemy musieli nauczyć się jej czasami od podstaw bo wszystko może zostać wywrócone do góry nogami, albo jak chcemy skorzystać z nowych funkcji gry to musimy stworzyć/wygenerować np nową mapę/sesję co będzie równoznaczne z utratą dotychczasowej np wioski przy której tak się namęczyliśmy.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google