Ocena wątku:
 • 0 głosów - średnia: 0
 • 1
 • 2
 • 3
 • 4
 • 5
Recuva vs Photorec - małe porównanie
#1
Małe porównanie i test programów do odzyskiwania danych. Programy to Recuva i Photorec.
Test odbył się na wirtualnej maszynie, oba programy odzyskiwały to samo i z tego samego miejsca, partycji gdzie były tylko te dane. Dane nie były nadpisywane. Dane były usunięte za pomocą kombinacji shift+delate.
Do pliki do odzyskania:
 • Film Iron Man 3 - 6,6 GB, mkv
 • Film Iron Man 3 - dodatek, sceny z planu - 300 MB, mkv 
 • Film Iron Man 3 - reklama1, jakaś reklama z płyty - 96 MB, mkv
 • Film Iron Man 3 - reklama2, jakaś reklama z płyty - 137 MB, mkv
 • Film I am - 4,8 GB, mkv
 • Przykładowe piosenki windowsa - odpowiednio 8 MB, 3,92 MB, 4,61 MB, wszystkie mp3
 • Przykładowe obrazy windowsa - odpowiednio 859 KB, 827 KB, 582 KB, 758 KB, 763 KB, 549 KB, 760 KB, 607 KB, wszystkie JPEG
 • Dwa obrazki z internetu - 6,13 KB i 48 KB, oba JPEG
 • Dwa dokumenty tekstowe - 4 KB, rtf i 2 KB, txt
Obrazek
Obrazek

Recuva to program do odzyskiwania danych stworzony przez firmę Piriform, czyli tych od Ccleaner.

Program jest bardzo prosty w obsłudze.

Obrazek

Najpierw wybieramy co chcemy odzyskać. W zależności co zaznaczymy program zawęzi szukanie do plików o odpowiednim formacie, np dla zdjęć będą to png, jpg, jpeg, gif itp. Możemy też wybrać "Wszystkie pliki" w tedy program będzie się starał znaleźć wszystkie pliki niezależnie od formatu.

Obrazek

Następnie wybieramy gdzie program ma szukać nasze dane.

Obrazek

W kolejnym kroku wybieramy czy program ma użyć tryb głębokiego skanowania. Szukanie trwa dłużej ale może więcej odzyskać.

Obrazek

Po czym program zaczyna szukanie danych do odzyskania.

Obrazek

Gdy program skończy dostaniemy listę plików które możemy odzyskać. Przy plikach są kółka które mogą być: zielonego, pomarańczowego lub czerwonego koloru. Zielony oznacza że da się odzyskać, pomarańczowy że program nie jest pewien czy da się odzyskać, a czerwony że nie da się odzyskać, ale i tak można spróbować.

Obrazek

Można też przełączyć w tryb zaawansowany gdzie możemy zobaczyć np zdjęcia przed ich odzyskaniem.

Obrazek

Gdy już wybraliśmy pliki jakie chcemy odzyskać, klikamy z "Odzyskaj..." i będziemy musieli wskazać gdzie chcemy odzyskać nasze dane. Ta sama partycja i/lub dysk zmniejszają szanse na odzyskanie pliku.

Obrazek

Po wskazaniu miejsca na pliki, dane są odzyskiwane.

Obrazek

Na koniec dostajemy informacje, jak szybko program odzyskał dane i jakich nie dał rady.

Obrazek

Folder z odzyskanymi danymi.

Obrazek

Program jest prosty w obsłudze i zarazem szybki. Dobrze odzyskuje małe pliki czyli jest idealny od odzyskiwania dokumentów, zdjęć i muzyki. Gorzej natomiast razi sobie z dużymi plikami, udało mu się tylko odzyskać filmy które miały do 300 MB. Wadą jest też to że możemy wskazać tylko partycje, jak usuniemy partycje i chcemy coś odzyskać z niej to będziemy musieli ją stworzyć, co zmniejsza szanse na odzyskanie danych.

PhotoRec to program do odzyskiwania danych który wchodzi w skład Testdisk. Program jest prosty w obsłudze w trybie graficznym, tryb tekstowy może odstraszać.

Zaczniemy o trybu graficznego, QPhotoRec.

Najpierw wybieramy dysk lub partycje, z której program ma próbować odzyskać dane.

Obrazek

Potem zostaje nam jeszcze wybranie gdzie program ma dane odzyskać. Klikamy w przycisk z napisem "Browse", prawy dolny róg i wybieramy folder. Po wybraniu warto sprawdzić czy opcje które wcześniej wybieraliśmy nie zmieniły się. Nie należy odzyskiwać na tą samą partycje i/lub dysk.

Obrazek

Następnie wybieramy system plików jaki jest na partycji w "File System type" zaznaczamy "FAT/NTFS/HFS+/ReiserFS/...". Obok po prawej mamy do wyboru czy program ma szukać tylko w wolnej przestrzenie nie zapisanej "Free: Scan for file from unallocated space only" czy na całej partycji "Whole: Extract file from whole partition". Domyślnie jest zaznaczone "Free: Scan for file from unallocated space only" ale gdy chcemy mieć większe szanse by odzyskać dane lepiej zaznaczyć "Whole: Extract file from whole partition" ale proces będzie dłużej trwał.

Obrazek

Dodatkowo możemy kliknąć na "File Formats". Po kliknięciu wyskoczy nam okno z formatami plików możemy tam wybrać jakie program ma szukać. Domyślnie jest większość włączona.

Obrazek

Następnie klikamy "Search" i program zaczyna szukanie i odzyskiwanie plików.

Obrazek
Obrazek

Po zakończeniu klikamy wybieramy "Quit".

Obrazek

Program tworzy foldery recup_dir.n, w miejsce n wstawia kolejną liczbę. Ilość katalogów jest różna w zależności od ilości odzyskanych danych.

Obrazek

Program zastępuje nazwy plików ciągami znaków typu "f0000360". Pliki trzeba przeglądnąć ręcznie.

Obrazek

Teraz tryb graficzny.
Najpierw wybieramy dysk lub partycje. Poruszamy się strzałkami i zatwierdzamy enterem.

Obrazek

Następnie mamy do wyboru partycje. Gdy wcześniej wybraliśmy partycje, to możemy wybrać tylko jedną partycje.

Obrazek

Dodatkowo możemy wybrać opcje "Options" (strzałka w prawo).

Obrazek

Dodatkowo możemy wybrać opcje "File Opt" (dwa razy strzałka w prawo), by wybrać jakie formaty plików ma program odzyskiwać. Domyślnie większość jest zaznaczona. By zaznaczyć lub odznaczyć format klikamy spacje, możemy też odznaczyć lub zaznaczyć wszystkie za pomocą "s". Zapisujemy ustawienia przy pomocy "b", po czym wychodzimy "Enter".

Obrazek

Wybieramy system plików

Obrazek

Następnie zaznaczamy czy program ma przeszukać cały dysk (Free) czy tylko nie zapisaną przestrzeń (Whole)

Obrazek

Wybieramy gdzie mają być dane odzyskane.

Obrazek

Nie jest zalecane odzyskiwanie danych na tą samą partycje i/lub dysk. By zmienić partycje klikamy strzałkę w lewo aż dojdziemy, do menu gdzie można wybrać partycje.

Obrazek

Następnie wybieramy partycje za pomocą strzałek w górę i/lub w dół. Potem za pomocą strzałki w prawo przechodzimy do wybranego katalogu.

Obrazek

Gdy wybraliśmy poprawny katalog, zatwierdzamy klikając "c" i program zaczyna skanowanie dysku.

Obrazek

Potem odzyskiwanie

Obrazek

Po zakończeniu odzyskiwania wybieramy "Quit"


Obrazek

Program tworzy foldery recup_dir.n, w miejsce n wstawia kolejną liczbę. Ilość katalogów jest różna w zależności od ilości odzyskanych danych.

Obrazek

Program zastępuje nazwy plików ciągami znaków typu "f0000360". Pliki trzeba przeglądnąć ręcznie.

Obrazek

Program jest stosunkowo prosty, szczególnie w trybie graficznym. Program jest dość powolny. Pozwala odzyskać nawet duże pliki, udało mu się odzyskać film "Iron man 3" czyli 6,6 GB. Przy odzyskiwaniu danych trzeba mieć też trochę szczęścia bo w trybie graficznym nie udało się odzyskać tego filmu, i gdy wcześniej testowałem program w trybie tekstowym też nie udało mu się odzyskać filmu "Iron man 3". Natomiast film "I am" odzyskał za każdym razem. Program ma problemy z plikami mp3, za każdym razem gdy próbowałem odzyskać piosenki nie udawało się to, ale fragmenty już tak. Obrazy odzyskał prawie wszystkie, wraz z ich miniaturami. Z plików tekstowych odzyskał tylko jeden, co mnie zdziwiło bo jak wcześniej testowałem odzyskał oba. Zaletą tego programu jest to że nie trzeba tworzyć partycji by odzyskiwać dane. Można go stosować na obrazach dysków. Kolejną zaletą jest to że może działać na kilku systemach: windows, linux, mac os.
Odpowiedz
#2
próbowałam kiedyś odzyskać zdjęcia i rar tym programem rescuva i niestety nie udało się Smutny
Odpowiedz
#3
Przy odzyskiwaniu plików nigdy nie ma 100% pewności że się uda odzyskać.
Odpowiedz
#4
Niestety, wiem coś o tym.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google