Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Dlaczego Raspberry pi jest lepsze od Arduino na początek
#1
Arduino

Obrazek

Arduino powstało w 2005 r. Jest open hardware, czyli każdy może mieć dostęp do schematu, sprzętowy odpowiednik open source. Arduino to nie jedna płytka tylko kilka różnych które można ze sobą łączyć w razie potrzeb przez piny. Są to płytki z słabymi procesorami i mam tu na myśli takie na których samego linuxa, który mało potrzebuje, nie da się zainstalować. Programuje się je zdalnie za pomocą innego komputera do którego płytka jest podłączona np przez usb. Płytki posiadają zazwyczaj tylko gniazdo zasilania, port do programowania najczęściej usb i dużo programowalnych pinów. Zostało zaprojektowane dla hobbistów.

Raspberry pi

Obrazek

Raspberry pi powstało w 2012 r. Nie jest open hardware. Powstało kilka wersji, różnią się głównie procesorem, CPU i GPU, jak i ilością RAM. Na Raspberry pi możemy zainstalować linuxa. Więc nie potrzebujemy dodatkowego komputera by używać Raspberry pi, po za sytuacją gdzie musimy pobrać i "nagrać" system na SD. Mamy dużo więcej wyjść. Na płytce znajdziemy HDMI, jack, USB 2 lub 4 w zależności od wersji, LAN, gniazdo zasilające (micro USB), wejście na kartę SD  i programowalne piny. Zostało zaprojektowane do używania przez hobbistów, jak i działający tani komputer dla krajów trzeciego świata.

Dlaczego Raspberry pi jest lepsze od Arduino na początek.

Dzięki temu że Raspberry pi może działać jako samodzielny komputer, jest lepsze na początek naszej "zabawy" z programowalnymi pinami GPIO. Bo jak nam się znudzi GPIO to zawsze możemy wykorzystać Raspberry pi do czegoś innego, np nauki linuxa, nauka programowania, można używać jako normalny komp, zrobić z niego smart do tv. Samo Rapberry pi nie jest o wiele droższe od Arduino a spełnia więcej zastosowani, a to jest dość istotne gdy jeszcze nie wiemy czego tak naprawdę chcemy.

Zarówno do Arduino jak i Raspberry pi można łatwo znaleźć w internecie poradniki jak używać GPIO.

Raspberry pi było chyba pierwszą taką płytką która łączyła w sobie możliwości komputera i jednocześnie pozwalała na używanie GPIO. To i dość niska cena urządzenia przyczyniły się do jego popularności. Nie trzeba było długo czekać aż powstaną "kopie" Raspberry pi. Kopie są często mocniejsze i bardzie opłacalne ale nie mają tak dużej społeczności jak Raspberry pi dzięki której otrzymasz szybką odpowiedź, jak i jest większa szansa że trafi się jakiś zapalenie który napisze coś co będzie coś usprawniać w Raspberry pi jak np odtwarzacz filmów, zaimportuje obsługę GPIO do twojego języka w jakim się uczysz.
Odpowiedz
#2
W artykule nie przedstawiłeś ani jednej zalety Arduino, wychwalałeś tylko Malinkę. Warto więc dopowiedzieć, że Arduino tak samo jak Pi posiada ogromną społeczność wspierającą chętnie początkujących użytkowników, oraz ma bardzo podobne możliwości, z wyłączaniem instalacji os'a z GUI - ale prawda jest taka, że nawet w przypadku Malinki tak czy siak większość czasu będziesz spędzał w konsoli Uśmiech
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google