Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Chrome OS i darmowe rzeczy w internecie
#1
Prawie każdy słyszał o firmie Google. Zapewne słyszałeś o ich innowacyjnych aplikacjach. Kolejną z takich innowacji jest system operacyjny Chrome OS. Co prawda systemy operacyjne to nic nowego ale Chrome OS to nie jest zwykły system, ponieważ wszystko robimy w internecie. Interfejsem systemu jest zmodyfikowana przeglądarka Chrome, tak przeglądarka jest systemem, wcale nie można tego wywnioskować z nazwy Język. Takie rozwiązanie może wydawać się dość szokujące głównie dlatego że przywykliśmy do "starych" systemów operacyjnych, ale zastanówmy się trochę przez chwile do czego głównie używasz komputera. I jak okazało się że głównie siedzisz i przeglądasz internet ? Zauważmy że prawie wszystko jest teraz w internecie lub tak zwanej chmurze obliczeniowej. Zacznijmy najpierw od pracy biurowej, do której mogą się przydać edytory tekstu, arkusze kalkulacyjne, programy do tworzenia prezentacji itp. W internecie możemy znaleźć dwa takie pakiety. Pierwszy pakiet udostępnia mam firma google w skład pakietu wchodzi edytor tekstu, arkusz kalkulacyjny, edytor formularzy, program do tworzenia prezentacji, program do rysowania, a nawet edytor skryptów. Warto dodać że google dokumenty bo tak nazywa się tan pakiet współpracuje z pakietem microsoft office. Drugi pakiet udostępnia nam firma Microsoft w skład którego wchodzą okrojone Word, Excel, PowerPoint i OneNote. Więc żeby edytować dokumenty nie potrzebujemy kupować żadnego pakietu biurowego i zapychać miejsce na dysku. Zostaną nam na dysku tylko dokumenty których również możemy się ich pozbyć z dysku i w cale ich nie tracąc. Tu z pomocą przyjdą nam dyski internetowe na które możemy zupełnie za darmo przechowywać dane. Jest to dość istotne ponieważ Chrome OS nie pozwala na zapisywanie danych na dysku komputera. Często pojemność tych dysków jest równa 5 GB a czasami nawet więcej i coraz częściej można za darmo rozbudować przestrzeń dyskową wykonując różnorakie zadania. Jest dużo dysków tego typu jak np dropbox, ale te na które powinny nas zaciekawić to SkyDrive i GoogleDrive. Głównie dlatego że na dysku GoogleDrive możemy przechowywać dane które możemy edytować przy pomocy pakietu Google Dokumenty, a SkyDrive bo jest połączony z okrojonym darmowym pakietem Microsoft o którym pisałem wyżej. Warto też dodać że do zarządzania SkyDrive i korzystania z okrojonego pakietu Microsoft wystarczy tylko konto pocztowe hotmail.com. Podobnie jest w przypadku pakietu Google gdzie wystarczy konto pocztowe gmail.com. Dzięki kontu gmail dostajemy również dostęp do konta youtube gdzie musimy tylko podać naszą nazwę i możemy komentować, przesyłać filmy itd.
Teraz zostaje nam rozrywka, w której dużą cześć odgrywają gry i tutaj Chrome OS ma się nawet czym popisać. A to dzięki apps store (sklepu z aplikacjami) do przeglądarki chrome więc powinny działać z Chrome OS. W sklepie możemy znaleźć dużo różnorakich gier w dużej mierze są to gry które możecie znać z androida takie jak Gdzie jest mój wody czy Fruit Ninja, różnorakie tak zwane gry przeglądarkowe, ale również gry które możesz znać z komputera takie jak From Dust, Mini Ninjasi słynny już Counter Strike (nie wiem czy wszystkie gry są darmowe - nie testowałem ich). Nie tylko grami człowiek żyje Język, często też ma ochotę po oglądać film bądź serial z pomocą przyjdą nam iplex.pl (głównie filmy), vod onet (filmy i seriale), tvnplayer (głównie seriale), ewentualnie cineman.pl (mało darmowych filmów). Zostaje man jeszcze muzyka tu z pomocą przyjdzie nam youtube, grooveshark.com, ewentualnie alternatywna (czyli nie komercyjna) muzyka oparta na licencji CC BY 3.0, bądź jej pochodnej strony z taką muzyką to ccmixter.org i freemusicarchive.com.
Prawię zapomniałem o portalach społecznościowych które w dzisiejszych czasach odgrywają bardzo istotną role w relacjach między ludzkich ale jak i w zastosowaniach biznesowych, gdzie można np stworzyć dobrą kampanie reklamową i to za darmo na zasadzie piramidy czy czegoś takiego Język.
Na koniec warto dodać że w sklepie chrome możemy znaleźć nie tylko gry ale również aplikacje z kategorii takich jak edukacja, narzędzia, narzędzia dla firm, produktywność, rozrywka, społecznościowe i komunikacyjne, styl życia, wiadomości i pogoda, rozszerzenia i motywy.
Chrome OS możemy pobrać z getchrome.eu i przetestować w wirtualnej maszynie, bądź zainstalować na komputerze.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google