Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bezpieczeństwo
#1
Sprawdzajcie zawsze czy strona banku lub innych stron z ważnymi dokumentami ma na protokół ssl. Żeby to zrobić wystarczy zobaczyć czy na początku przed adresem strony w pasku adresowym jest https często napis jest zielony. Oprócz tego należy sprawdzić czy certyfikat ssl został poprawnie zweryfikowany, większość przeglądarek jak google chrome i mozilla firefox powinny nas ostrzec zanim przejdziemy na stronę, a jeżeli nie to można ręcznie sprawdzić najczęściej klikając w obrazek kłódki w pasku adresowym (po prawej albo po lewej stronie). Jak wspomniałem wyżej niektóre przeglądarki ostrzegają nas przed tym że wchodzimy na stronę z niezweryfikowaną tożsamością, w większości przeglądarek wyświetlających ten komunikat powinno się dać przejść dalej. Właśnie tego nie powinno się robić. Najlepiej spróbować jeszcze raz wczytać stronę a jak to nic nie da to spróbować potem.

Dlaczego ssl jest ważny?
Ponieważ nasze dane są szyfrowane. Dzięki temu nawet jak ktoś przechwyci dane to będą one dla niego zaszyfrowane, a złamanie ich raczej jest nie możliwe.

Obrazek

Gdy korzystamy z darmowych wi-fi jesteśmy stosunkowo dość narażeni na przechwytywanie danych. Ludzie często używają tego samego loginu i hasła do różnych stron. Niektóre z tych stron nie mają https i przez to nie są szyfrowane. W takim wypadku powinniśmy użyć vpn (Virtual Private Network) zwane też tunelem. Jeżeli dobrze rozumiem zasadę działania vpn to działa jak "pośrednik". Gdy chcemy zobaczyć jakąś stronę najpierw nasze dane są pakowane i szyfrowane potem wysyłane do serwera vpn dopiero tam od szyfrowane i przesyłane do odpowiedniej strony, z powrotem analogowo najpierw na serwer vpn potem spakowane i zaszyfrowane do nas i tak cały czas. Dzięki temu raz że jesteśmy bezpiecznie, a dwa że możemy zaoszczędzić czas i ewentualnie pieniądze bo dane są kompresowane przed wysyłaniem.

Serwer vpn można postawić samemu na komputerze, najlepiej na raspberry pi lub czymś podobnym bo po prostu pobiera mało mocy a vpn powinien cały czas chodzić.
Można też wysłać raspberry pi do firmy która zapewnia im hostingi albo kupić w pakiecie http://raspberrycolocation.com/order/ za 1 rok 36 EUR (+ 65,5 EUR przy zakupie u nich raspberry pi).
Jak nie mamy raspberry pi albo umiejętności to możemy skorzystać z darmowych vpn.
Jednym z takich jest privatetunnel.com dostajemy 100 MB za darmo, które można rozszerzyć przez refy za każdego 'znajomego' który skożysta z serwera dostajemy 200 MB, a do tego co kupi pakiet 20 GB albo możemy sami kupić 50 GB za 21 USD, 100 GB za 20 USD lub 500 GB za 50 USD.
Są też oczywiście inne darmowe vpn ale najpierw należy poszukać o nich opinii.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google