Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Bądź panem wyszukiwarki
#1
Są ludzie którzy nie lubią gdy inni mają za dużą władze albo stają się bardzo uzależnieni od firmy lub osoby. Prawdopodobnie z takiego toku myślenia powstała wyszukiwarka YaCy. YaCy to zdecentralizowana wyszukiwarka, czyli każdy może do niej dodać strony i każdy może ją przeglądać.

Obrazek

Istnieją dwa sposoby by korzystać z YaCy jako wyszukiwarki.

Można to zrobić łącząc się z jakimś nodem (węzłem) i po połączaniu się z nim będziemy mogli używać wyszukiwarki do szukania. Tu jest lista działających nodów http://www.yacyweb.de/peers.htm, nie wszystkie działają zawsze, najczęściej te zaznaczone na ciemniejszy kolor i nie zawsze działają szybko.

Dlatego lepiej użyć drugiego sposobu, czyli pobrać i zainstalować YaCy (klient i serwer). Po instalacji i uruchomieniu powinna wyskoczyć wam automatycznie strona http://localhost:8090 i możemy szukać. Najlepiej trochę poczekać by pobrało się trochę linków. Jeżeli chcemy konfigurować naszą wyszukiwarkę to klikamy u góry po prawej napisz "Administrator". Automatycznie YaCy łączy się z innymi nodami by myśmy mogli szukać i równocześnie próbuje skonfigurować nasz router tak aby nasza strona do szukania (to co jest pod adresem http://localhost:8090) była dostępna dla innych. By YaCy nie konfigurowało naszego routera, wystarczy wejść w zakładkę "Use Case & Account" pierwsza po lewej i na samym pawie dole odznaczyć "Configure your router for YaCy using UPnP:" i zapisać przy pomocy przycisku na dole strony.

Gdy mamy zainstalowany YaCy możemy sami dodawać strony do wyszukiwarki. By to zrobić musimy wejść do panelu administratora (to co wyżej przez naciśniecie napisu "Administrator") i wybieramy zakładkę "Load Web Pages, Crawler" i tam podajemy adres strony którą chcemy zaindeksować i klikamy "Start New Crawl" i czekamy aż program zrobi swoje. Po zaindeksowaniu strony linki zostaną rozesłane do innych nodów i tak dalej.

Standardowo w wyszukiwarce możemy szukać tekstu lub obrazków ale jak dla kogoś jest to za mało to w panelu administratora w zakładce "Portal Design" i u góry "Search Page Layout" możemy włączyć szukanie muzyki, filmów, aplikacji (cokolwiek to jest).

Oczywiście opisałem tylko podstawowe opcje.

YaCy to przeglądarka peer-to-peer, dlatego YaCy pobiera część bazy linków (przy standardowych ustawieniach). Podczas wyszukiwania YaCy przeszukuje naszą bazę linków i bazę linków innych użytkowników YaCy i dlatego może czasami wyszukiwanie trochę trwać.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google