Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
BOINC - dzielenie się mocą obliczeniową na rzecz nauki
#1
Obrazek

BOINC (Berkeley Open Infrastructure for Network Computing) to program który powstał na potrzeby projektu SETI (Search for Extraterrestial Inteligence) który potrzebował i potrzebuje dużo mocy obliczeniowej na przetwarzanie danych. BOINC pozwala każdemu kto ma komputer, telefon lub tablet i internet użyczyć swojej mocy obliczeniowej za darmo projektowi SETI ale też innym.

BOINC chodzi domyślnie gdy uzna że komputer przez 5 minut jest nie używany, w przypadku urządzeń mobilnych (laptop, telefon, tablet) musi być podłączony do prądu i mieć minimum 90% naładowaną baterie i mieć włączone wifi, dodatkowo w przypadku tabletu i telefonu wyłączony ekran. Dzięki temu że program korzysta tylko z wifi nie powinniśmy ponieść żadnych kosztów, no może trochę większy rachunek za prąd.
BOINC przed pierwszym uruchomieniem zadania sprawdza nasz sprzęt i dostosowuje do niego zadania.

Więc gdy zostawiamy włączony komputer gdy coś pobiera albo telefon/tablet ładujemy w nocy to może przy okazji pomóc na rzecz nauki.
Lista projektów.

BOINC jest dostępny na wszystkie systemy (bez BSD). Można pobrać z http://boinc.berkeley.edu/download_all.php, dla androida z google play.

Za użyczoną moc dostajemy punkty które mają nas zachęcić do rywalizacji, można też tworzyć grupy i/lub dołączać do już istniejących grup.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
Linki charytatywne:
Pajacyk
Dobryklik
Okruszek
Pusta Miska
Polskie serce
Reklama: Google